Na internetu jsme chvilku, a nemáme tolik hodnocení na heurece, ale jinak se prodeji, montáži a servisu věnujeme více než 20 let.

Jak vybrat krbová kamna

Zvažujete pořízení krbových kamen do vašeho domova? Prvním a zásadním krokem je zaměřit se na výkon, ale před tím si musíte udělat jasno, zda preferujete kachlová nebo plechová kamna. Plechová varianta je známá rychlým nárustem teploty, kdežto kachlová kamna díky svému keramickému obložení skvěle udržují teplo.

Před samotným objednáním krbovek je dobré mít jasnou odpověď na tři klíčové otázky: Jaký tah či účinnou výšku má váš komín? Jaký průměr je vašeho kouřovodu? A jaký objem prostoru plánujete efektivně vytápět? Pro staré stavby platí, že budete potřebovat dvojnásobný výkon v porovnání s novostavbou. Je to ale úplně jednoduché Stačí vynásobit užitnou plochu vašeho domu nebo bytu výškou stropu a v případě starého hůře odizolovaného domu vynásobit výkon 2x.

Pro další orientační výpočty použijte jednoduché pravidlo: na vytápění 20 m³ starého domu nebo 40 m³ novostavby potřebujete 1 kW. Například, pokud potřebujete vyhřát 100 m³, podělte to číslo 40 m³ a dostanete hodnotu 2,5 kW, což je výkon, který by měla mít vaše nová krbová kamna.

Výběr kamen s nízkým výkonem vede k nutnosti jejich častého přetápění, což může způsobit praskání a znehodnocení. Naopak kamna s nadměrným výkonem budou produkovat příliš mnoho tepla, což vás donutí je "škrtit", větrat a tím pádem snižovat jejich efektivitu a znečišťovat okolí. Paradoxně výkonnějšími kamny na topení neušetříte.

Rozlišujme dvě hlavní kategorie - klasická krbová kamna a kamna s teplovodním výměníkem. Klasická kamna primárně vytápějí prostor, ve kterém se nachází, a pokud chcete, aby se teplo šířilo dál, musíte nechat otevřené dveře mezi místnostmi - případně to podpořit krbovým ventilátorem pro zlepšení distribuce tepla místností.

Kamna s teplovodním výměníkem lze integrovat do stávajícího nebo nového topného systému, což umožní efektivně vytápět celý dům nebo byt. Musíme zde pracovat s faktem, že bude soustavu třeba doplnit o akumulační nádrž, protože jinak bychom vytápěli pouze v době kdy se v kamnech reálně topí. Akumulační nádrž nám pomůže udržet vodu v soustavě teplou i po několik hodin.

U obou druhů krbových kamen také záleží na tom, jakým dřevem budeme topit. Měkké dřevo je levnější, dobře se s ním zatápí ale rychle hoří - má menší výhřevnost. Naopak polena z tvrdého dřeva mohou v kamnech hořet i po několik hodin a prodloužit tak dobu vytápění. 

Jestliže chcete jít na věc opravdu poctivě, zvažte kamna s terciálním spalováním. Tento systém vede předehřátý vzduch do spalovací komory a tím zlepšuje spalování, snižuje emise a zvyšuje účinnost. Jedná se opravdu o to nejlepší, co dnes můžete pořídit z hlediska ekologie a efektivity vytápění. Využijete opravdu maximálně teplo z každého polena, které přiložíte.

V technologické špičce jsou pak peletová kamna, která nabízejí možnost automatického zapálení a regulace teploty. Díky velkému zásobníku paliva mohou fungovat několik dní bez přerušení. Ale popravdě, je to ono? Není lepší pořídit peletový kotel? Když pomineme fakt, že jedním z největších přínosů moderním krbových kamen je jejich výrazné prosklení krbových dvířek, sálavé teplo a světlo z krbu - tak každý krb do domu přináší i trochu té romantiky. Večerní praskání polen v krbových kamnech, když je studený podzim, venku prší a zima klepe na dveře - je k nezaplacení. 

Dělat si tak v obýváku nebo jídelně kotelnu s peletovým krbem může některým lidem přijít lehce nepraktické.

Z hlediska úspor je investice do kamen s teplovodním výměníkem skvělá volba. Příkladem může být rodina, která žije ve dvoupodlažním domě s potřebným výkonem 10 kW. Přechodem na kamnové topení by mohli ušetřit až polovinu nákladů na vytápění v porovnání s plynovým topením. Pokud vytápíte dům tepelným čerpadlem či vrtem, můžou být krbovky tím správným pomocníkem, který Vám pomůže dosáhnout příjemného tepla a zároveň nízkých nákladů na vytápění. 

Tak či tak - máme dnes štěstí - krbových kamen je dnes opravdu velká nabídka - s výměníkem či bez, kachlová, plechová, horkovzdušná nebo třeba s pečící troubou. Kamna jsou dnes také perfektním designovým prvkem do domácnosti a mohou Vám dopřát pocitu luxusu nebo ducha venkovské chalupy. 

Mrkněte do naší nabídky a určitě si vyberete. V případě jakéhokoliv dotazu se na nás neváhejte obrátit. Jsme tu pro vás. 

Tým Kotle-Cerpadla.cz